Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fandil i fotbalový šprýmař Petr Švancara - Malé »štatl« v Praze

1. 12. 2010

Brněnská msta! Slávistickou arénu zasypala vítězná modrobílá lavina fanoušků Komety


Modrobílé hlediště v O2 areně vytvořilo extraligovému hokeji parádní kulisu.

Kolem pražské O2 areny to včera už dlouho před zápasem 26. kola hokejové extraligy hučelo jako v úle. Halu vzali ztečí fanoušci brněnské Komety, modrobílá lavina smetla červenobílé barvy Slavie. Mstili se za zdražené vstupenky, za ústrky. Samotní hokejisté Komety nakonec k radosti svých příznivců vendetu dokonali, Slavii porazili 4:3 v prodloužení gólem bývalého slávisty Radka Dlouhého...

Ostře sledovaný duel začal o deset minut později – na devět tisícovek brněnských fans (z 12 251 diváků, nejvyšší návštěva sezony) zasypalo led stovkami konfet. „Nebylo to příjemné ani pro nás, ale počítali jsme s tím,“ usmíval se Dlouhý. „Fanoušci byli skvělí, hnali nás dopředu. To pro ně jsme vyhráli,“ dodal.

Jiného mínění byl slávista Tomáš Micka. „Konfety, zapalovače, stříkali po nás pivo. Tohle normální lidi nedělají, nechápu to,“ kroutil hlavou.

Hrálo se skoro tři hodiny, binec na ledě provázel celý zápas. Po každém gólu se čistil led, o přestávkách se bojovalo v útrobách arény, drobné potyčky řešila policie. A na závěr zasahovali hasiči, to když hostující příznivci odpálili dýmovnici, která spadla pod tribunu. I takový byl duel, v němž modrobílá armáda dobyla O2 arenu.

Stovky konfet zasypalo led už před zápasem......po něm propukla velká brněnská euforie.

Fandil i fotbalový šprýmař Petr Švancara - Malé »štatl« v Praze

V pražské Libni se vydrápal z auta s partičkou kumpánů, rozpřáhl ruce a zahlaholil: „Tak tady je to dnes naše. Malé štatl v Praze.“ I fotbalový útočník Petr Švancara (33), skalní fanoušek brněnské Komety, přijel do O2 areny na zápas se Slavií.

Štatlem se v hantecu rozumí město Brno. „Ano, připravili jsme našim domácí prostředí, takové malé Brno v Praze,“ dodal na vysvětlenou populární Švanci. Fandové Komety jsou v extralize vyhlášení věrností, jezdí všude a výjezd do Prahy je svátkem. A včera, to byla pane jízda! „Policajti odstavili levý pruh dálnice jen pro Brňáky, kdo měl komeťáckou šálu vpředu na palubce, toho pouštěli. To ostatní stáli,“ informoval vážným hlasem vyhlášený vtipálek. Ovšemže žertoval, koutky mu cukaly.

Švancara je letitým fanouškem. Když kopala Zbrojovka za Lužánkami, měli to fotbalisté pár metrů na hokej. „Fandění je koníček i životní styl. S tím se musíš narodit,“ líčil bohorovně forvard Slovácka. Dnes se potkává s hokejisty Bičánkem či Hubáčkem. „Ale i s dalšími zajdeme občas na škopek. Nechali mě i zatrénovat,“ pochlubil se. Škopkem se pochopitelně rozumí půllitr piva...

Brněnské celebrity před duelem své Komety. Zleva: Petr Švancara - Fotbalista, Karel Abraham - Motocyklista

Jak se vidí Švancara

„Mám mikinu Kometa, šálu a čepicu. Na hokej nikdy nejdu v civilu, ale výhradně v pracovním, fanouškovském. Zpívám hymnu a nestydím se za to. Také křičím, ale slušně. Na ledě jsem ale totální amatér, spíš hraji dobře hubou. Razím heslo kdo se vrací, nevěří gólmanovi. Stojím proto na modré a vyčkávám. Moje pětka tak hrává většinou v oslabení.“