Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouč Ščasný do konce sezony nesmí na lavičku, dostal trest na pět zápasů

30. 4. 2009

Kouč Ščasný do konce sezony nesmí na lavičku, dostal trest na pět zápasů

Fotbalový Žižkov bude o malou naději na záchranu v lize až do konce sezony bojovat bez trenéra na lavičce. Zdeněk Ščasný dostal trest na pět zápasů za urážky rozhodčího v posledním utkání proti Kladnu (2:2).
Kucián, Švancara a Ščasný před zasedáním disciplinární komise ČMFS

"Rozhodnutí komise respektuju, ale nebudu ho víc komentovat," řekl Ščasný poté, co opustil strahovské sídlo fotbalového svazu.

Za vyloučení v témže utkání si třikrát nezahraje klíčový žižkovský útočník Petr Švancara.

Oba se před disciplinární komisí zodpovídali kvůli chování ze závěru vypjatého utkání, které bylo přímým soubojem o udržení v lize.

Ščasný dostal vysoký trest proto, že v minulém ročníku byl jako kouč Mladé Boleslavi z lavičky vykázán dokonce třikrát. Vždy platil pokutu, tentokrát ho disciplinárka trestá jinak.

"U pana Ščasného jsme museli přihlédnout k tomu, že jde v jeho případě o recidivu. Pan Švancara není žádným rebelem a třízápasový trest je ještě na spodní hranici sazby," vysvětlil předseda disciplinární komise Alexander Károlyi.

Jedenatřicetiletý žižkovský útočník byl vyloučen už jako vystřídaný hráč. Červenou kartu dostal po upozornění čtvrtého sudího. Ščasný protestoval proti verdiktu sudího Bílka, který místo ruky kladenského fotbalisty nařídil kladenský roh.

Pětizápasový trest pro trenéra je nejvyšším, jaký kdy disciplinárka vynesla. Ščasný se před komisí objevil už podeváté ve své trenérské kariéře a pošesté za poslední tři sezony, v nichž vystřídal lavičky Mostu, Mladé Boleslavi a Žižkova. Na pokutách už dohromady zaplatil 347.000 korun.

Jako trenér Mladé Boleslavi tam musel v loňském ligovém dokonce třikrát, pokaždé za vykázání na tribunu. Poprvé dostal pokutu 30 000 korun, podruhé to bylo 100 000, potřetí už 150 000.

Jak probíhalo disciplinární řízení

Disciplinární řízení se změnilo hlavně ve spor mezi tvrzeními rozhodčích a Ščasného se Švancarou. Ani jeden z viktoriánů nesouhlasil s tím, co se v zápase o utkání objevilo v souvislosti s jejich tresty.

Roman Hrubeš, který v zápase fungoval jako čtvrtý rozhodčí, dnes i před disciplinárkou stál za svým názorem, že Ščasný tři minuty před koncem utkání opustil vymezenou technickou zónu u své lavičky a vulgaritami počastoval hlavního arbitra Jaroslava Bílka, který chvíli před tím podle domácích neodpískal ruku jednoho z kladenských hráčů.

"Stojím si za svým, nemám důvod si něco vymýšlet. Můžu vyloučit, že by ty výrazy použil někdo jiný než pan Ščasný," zopakoval Hrubeš, s nímž souhlasil i hlavní rozhodčí Bílek.

Žižkovský kouč se proti výrokům rozhodčích ostře ohradil. "To, co tady zaznělo, absolutně odmítám. V tu chvíli jsem směrem k rozhodčím nic nepokřikoval. Nepopírám, že ve druhém poločase se tam nějaké vulgarity objevily, a kdyby mě vykázali v té době, nic nenamítám. Ale před koncem jsem se paradoxně už uklidnil, když jsem si myslel, že místo mě vylučují Švancaru," uvedl Ščasný.

Podobně vyzněl i názorový střet mezi arbitry a Švancarou, v němž se také objevily zásadní nesrovnalosti. Rozhodčí i tentokrát zopakovali, že Švancaru vyloučili na základě pokřikování na jejich adresu. "Měl jsem to jako na talíři, Švancara přiběhl ke mně a křičel směrem hlavnímu vulgarity v souvislosti s neodpískanou rukou," řekl Hrubeš.

Švancara přišel s jinou teorií. Neurážel prý rozhodčí, ale jednoho z hráčů Kladna, který podle Švancary simulováním v hektickém závěru zdržoval hru.

"Nemělo by se to stávat, ale nadával jsem mu . Ale musím vyvrátit, že bych to směroval k rozhodčímu," zdůraznil Švancara. Žižkovský útočník byl vyloučen až s časovou prodlevou, protože hlavní rozhodčí jej na lavičce nemohl najít. To nahrálo verzi arbitrů, kteří tím poukazovali na to, že se Švancara šel schovat za lavičku právě kvůli obavám z toho, že jej rozhodčí chce vyloučit na základě jeho předchozích výroků.

"Tak to nebylo, šel jsem prostě do šatny, protože na lavičce už nebylo nic k pití. Občas se to tak dělá," reagoval Švancara, jehož obhajoba vyvolala na tvářích členů disciplinárky potutelné úsměvy.

Viktoriáni doplatili i na chování jednoho z fanoušků, který po skončení utkání na sudího Bílka hodil kelímek s nápojem. Vedení žižkovského klubu už viníka identifikovalo, oznámilo mu doživotní zákaz vstupu na stadion a bude po něm vymáhat padesátitisícovou pokutu. Za exces fanouška však už disciplinárka Viktorii nijak netrestala, představitelé komise se spokojili s tím, jaké kroky klub vůči provinilci zaujal.